PSMN1R0-30YLDX
MOSFET N-CH 30V 100A LFPAK56
NOVA Part#:
312-2280729-PSMN1R0-30YLDX
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PSMN1R0-30YLDX
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
N-Channel 30 V 100A (Tc) 238W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package LFPAK56, Power-SO8
Base Product Number PSMN1R0
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.02mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 121.35 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseSC-100, SOT-669
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8598 pF @ 15 V
Power Dissipation (Max) 238W (Tc)