IRFH5300TRPBF
MOSFET N-CH 30V 40A/100A 8PQFN
NOVA Part#:
312-2281802-IRFH5300TRPBF
Manufacturer Part No:
IRFH5300TRPBF
Standard Package:
4,000
Technical Datasheet:
N-Channel 30 V 40A (Ta), 100A (Tc) 3.6W (Ta), 250W (Tc) Surface Mount 8-PQFN (5x6)
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-PQFN (5x6)
Base Product Number IRFH5300
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesHEXFET®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Ta), 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.35V @ 150µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 120 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerVDFN
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7200 pF @ 15 V
Power Dissipation (Max) 3.6W (Ta), 250W (Tc)