DMP45H150DHE-13
MOSFET P-CH 450V 250MA SOT223
NOVA Part#:
312-2285023-DMP45H150DHE-13
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
DMP45H150DHE-13
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
P-Channel 450 V 250mA (Tc) 13.9W (Tc) Surface Mount SOT-223-3
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-223-3
Base Product Number DMP45
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 250mA (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 150Ohm @ 50mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1.8 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Vgs (Max)±30V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)450 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 59.2 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 13.9W (Tc)