APT21M100J
MOSFET N-CH 1000V 21A ISOTOP
NOVA Part#:
312-2313399-APT21M100J
Manufacturer Part No:
APT21M100J
Technical Datasheet:
N-Channel 1000 V 21A (Tc) 462W (Tc) Chassis Mount ISOTOP®
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerMicrochip Technology
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeChassis Mount
Supplier Device Package ISOTOP®
Base Product Number APT21M100
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesPOWER MOS 8™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 380mOhm @ 16A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 260 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)1000 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8500 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 462W (Tc)