IXFN32N100P
MOSFET N-CH 1000V 27A SOT-227B
NOVA Part#:
312-2265027-IXFN32N100P
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXFN32N100P
Standard Package:
10
Technical Datasheet:
N-Channel 1000 V 27A (Tc) 690W (Tc) Chassis Mount SOT-227B
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeChassis Mount
Supplier Device Package SOT-227B
Base Product Number IXFN32
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesHiPerFET™, Polar
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 27A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 320mOhm @ 16A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 6.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 225 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)1000 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14200 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 690W (Tc)