SISS10ADN-T1-GE3
MOSFET N-CH 40V 31.7A/109A PPAK
NOVA Part#:
312-2281128-SISS10ADN-T1-GE3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SISS10ADN-T1-GE3
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
N-Channel 40 V 31.7A (Ta), 109A (Tc) 4.8W (Ta), 56.8W (Tc) Surface Mount PowerPAK® 1212-8S
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerVishay Siliconix
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PowerPAK® 1212-8S
Base Product Number SISS10
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesTrenchFET® Gen IV
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 31.7A (Ta), 109A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.65mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 61 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CasePowerPAK® 1212-8S
Vgs (Max)+20V, -16V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3030 pF @ 20 V
Power Dissipation (Max) 4.8W (Ta), 56.8W (Tc)