MCQ05P10Y-TP
P-CHANNEL MOSFET, SOP-8
NOVA Part#:
312-2295410-MCQ05P10Y-TP
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
MCQ05P10Y-TP
Standard Package:
4,000
Technical Datasheet:
P-Channel 100 V 4.5A (Tc) 3.1W Surface Mount 8-SOP
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerMicro Commercial Co
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SOP
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 110mOhm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Vgs (Max)±20V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1051 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max) 3.1W