DMN10H220LE-13
MOSFET N-CH 100V 2.3A SOT223
NOVA Part#:
312-2285397-DMN10H220LE-13
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
DMN10H220LE-13
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 2.3A (Ta) 1.8W (Ta) Surface Mount SOT-223-3
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-223-3
Base Product Number DMN10
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.3A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 220mOhm @ 1.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8.3 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 401 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 1.8W (Ta)