TSM950N10CW RPG
MOSFET N-CH 100V 6.5A SOT223
NOVA Part#:
312-2273012-TSM950N10CW RPG
Manufacturer Part No:
TSM950N10CW RPG
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 6.5A (Tc) 9W (Tc) Surface Mount SOT-223
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-223
Base Product Number TSM950
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 95mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 9.3 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1480 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max) 9W (Tc)