STH80N10LF7-2AG
MOSFET N-CH 100V 80A H2PAK-2
NOVA Part#:
312-2311555-STH80N10LF7-2AG
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STH80N10LF7-2AG
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 80A (Tc) 110W (Tc) Surface Mount H2Pak-2
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package H2Pak-2
Base Product Number STH80
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesAutomotive, AEC-Q101, STripFET™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10mOhm @ 40A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28.3 nC @ 4.5 V
FET Feature-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2900 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 110W (Tc)