NRVB30H100MFST3G
DIODE SCHOTTKY 100V 30A 5DFN
NOVA Part#:
287-2386515-NRVB30H100MFST3G
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
NRVB30H100MFST3G
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
Diode Schottky 100 V 30A Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Base Product Number NRVB30
Series-
Current - Average Rectified (Io) 30A
Package / Case8-PowerTDFN, 5 Leads
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Capacitance @ Vr, F -
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 30 A
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100 V