BLP05H9S500PY
BLP05H9S500P/OMP780/REELDP
NOVA Part#:
308-2257347-BLP05H9S500PY
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BLP05H9S500PY
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
RF Mosfet LDMOS (Dual), Common Source 50 V 50 mA - 25.2dB 500W OMP-780-4F-1
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - RF
ManufacturerAmpleon USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Supplier Device Package OMP-780-4F-1
Base Product Number BLP05
Series-
Gain 25.2dB
Voltage - Test50 V
Noise Figure-
Current - Test 50 mA
Power - Output 500W
Package / CaseOMP-780-4F-1
Current Rating (Amps) 2.8µA
Voltage - Rated108 V