91AR10KLF
THUMBWHEEL POT 10K OHM 0.5W TOP
NOVA Part#:
427-1592365-91AR10KLF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
91AR10KLF
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
10 kOhms 0.5W, 1/2W Through Hole Thumbwheel Potentiometer Top Adjustment
More Information
CategoryThumbwheel Potentiometers
ManufacturerTT Electronics/BI
RoHS 1
Series91
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRound - 0.375" Dia x 0.200" H (9.53mm x 5.08mm)
Number of Turns1
Adjustment TypeTop Adjustment
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
TerminationPC Pins
Resistance 10 kOhms