6TPF470MFH
CAP TANT POLY 470UF 6.3V 2917
NOVA Part#:
108-469193-6TPF470MFH
Manufacturer Part No:
6TPF470MFH
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
470 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 15mOhm @ 100kHz
More Information
CategoryTantalum - Polymer Capacitors
ManufacturerPanasonic Electronic Components
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Base Product Number 6TPF
SeriesPOSCAP™ TPF
Capacitance470 µF
TypeMolded
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)