95C06D4GWRT
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
NOVA Part#:
572-1214411-95C06D4GWRT
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
95C06D4GWRT
Standard Package:
380
Technical Datasheet:
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
| Category | Tactile Switches | |
| Manufacturer | Grayhill Inc. | |
| RoHS | 1 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Illumination | Non-Illuminated | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Base Product Number | 95C06 | |
| Actuator Material | Polyamide (PA), Nylon | |
| Operating Force | 260gf | |
| Series | 95C | |
| Switch Function | Off-Mom | |
| Actuator Height off PCB, Vertical | 9.50mm | |
| Actuator Length, Right Angle | - | |
| Actuator Orientation | Top Actuated | |
| Outline | 6.20mm x 6.20mm | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Circuit | SPST-NO | |
| Switch Travel | 0.25mm | |
| Mechanical Life | 500,000 Cycles | |
| Contact Rating @ Voltage | 0.05A @ 12VDC | |