PTS645SK95SMTR92LFS
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
NOVA Part#:
572-1207946-PTS645SK95SMTR92LFS
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PTS645SK95SMTR92LFS
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
| Category | Tactile Switches | |
| Manufacturer | C&K | |
| RoHS | 1 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Illumination | Non-Illuminated | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Base Product Number | PTS645 | |
| Actuator Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 | |
| Operating Force | 260gf | |
| Series | PTS645 | |
| Switch Function | Off-Mom | |
| Actuator Height off PCB, Vertical | 9.50mm | |
| Actuator Length, Right Angle | - | |
| Actuator Orientation | Top Actuated | |
| Outline | 6.00mm x 6.00mm | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Circuit | SPST-NO | |
| Switch Travel | - | |
| Mechanical Life | 100,000 Cycles | |
| Contact Rating @ Voltage | 0.05A @ 12VDC | |