V7-2B17D8-207
SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V
NOVA Part#:
571-1131934-V7-2B17D8-207
Manufacturer Part No:
V7-2B17D8-207
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
Switch SPDT Chassis Mount
More Information
CategorySnap Action, Limit Switches
ManufacturerHoneywell Sensing and Productivity Solutions
RoHS 1
Voltage Rating - DC125 V
Voltage Rating - AC125 V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Base Product Number V7-2
Operating Force 45gf
Series V7
Release Force3.000gf
Pretravel0.114" (2.9mm)
Differential Travel0.025" (0.6mm)
Overtravel0.065" (1.7mm)
Operating Position 0.812" (20.6mm)
Switch FunctionOn-Mom
CircuitSPDT
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Electrical Life 100,000 Cycles
Features -
Ingress Protection-
Current Rating (Amps) 11A (AC), 500mA (DC)
Actuator TypeLever, Roller
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)