V-10G5-1C24-K
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 250V
NOVA Part#:
571-1131312-V-10G5-1C24-K
Manufacturer Part No:
V-10G5-1C24-K
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
Switch SPDT Chassis Mount
More Information
CategorySnap Action, Limit Switches
ManufacturerOmron Electronics Inc-EMC Div
RoHS 1
Voltage Rating - DC125 V
Voltage Rating - AC250 V
Operating Temperature -25°C ~ 80°C
Mounting TypeChassis Mount
Base Product Number V-10
Operating Force 120gf
Series V
Release Force15gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.025" (0.6mm)
Overtravel0.030" (0.76mm)
Operating Position 0.815" (20.7mm)
Switch FunctionOn-Mom
CircuitSPDT
Mechanical Life 50,000,000 Cycles
Electrical Life 300,000 Cycles
Features -
Ingress ProtectionIP40
Current Rating (Amps) 10A (AC), 100mA (DC)
Actuator TypeLever, Roller
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)