PS45L-R02BR10K
SLIDE POT 10K OHM 0.25W TOP 45MM
NOVA Part#:
429-1594918-PS45L-R02BR10K
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PS45L-R02BR10K
Standard Package:
260
Technical Datasheet:
10 kOhms 0.25W, 1/4W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
RoHS 1
SeriesPSxxL
Fader TypeStandard, LED
Travel Range45mm
Size / DimensionRectangular - 2.362" L x 0.354" W x 0.276" H (60.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Adjustment TypeTop
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Resistance 10 kOhms