741X163101JP
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 1506
NOVA Part#:
473-1167720-741X163101JP
Manufacturer Part No:
741X163101JP
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
100 Ohm ±5% 62.5mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 1506, Convex, Long Side Terminals
More Information
CategoryResistor Networks, Arrays
ManufacturerCTS Resistor Products
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Series741
Circuit TypeIsolated
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Resistors8
Resistor Matching Ratio-
Mounting TypeSurface Mount
Resistor-Ratio-Drift-
Supplier Device Package -
Power Per Element62.5mW
Package / Case1506, Convex, Long Side Terminals
Size / Dimension0.156" L x 0.063" W (3.95mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±200ppm/°C