636L3C014M74560
XTAL OSC XO 14.7456MHZ HCMOS TTL
NOVA Part#:
289-1960373-636L3C014M74560
Manufacturer Part No:
636L3C014M74560
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
14.7456 MHz XO (Standard) HCMOS, TTL Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
More Information
CategoryOscillators
ManufacturerCTS-Frequency Controls
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Enable/Disable
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Base ResonatorCrystal
Current - Supply (Disable) (Max) 10µA
Frequency Stability±50ppm
Series 636
TypeXO (Standard)
Voltage - Supply3.3V
Absolute Pull Range (APR)-
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.051" (1.30mm)
Output HCMOS, TTL
Current - Supply (Max) 16mA
Frequency 14.7456 MHz