T9AP5D52-12
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V
NOVA Part#:
469-1953666-T9AP5D52-12
Manufacturer Part No:
T9AP5D52-12
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Chassis Mount
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Base Product Number T9AP5
Series T9A
Coil Voltage12VDC
Contact Rating (Current)20 A
Switching Voltage277VAC - Max
Coil Current 83 mA
Coil InsulationClass F
Must Operate Voltage9 VDC
Must Release Voltage1.2 VDC
Relay TypeGeneral Purpose
Coil Resistance 144 Ohms
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Features -
Contact FormSPDT (1 Form C)
Termination StyleQuick Connect - 0.187"/0.250"