R45-5D20-12F
RELAY-20A-SPDT-12VDC
NOVA Part#:
469-1992814-R45-5D20-12F
Manufacturer Part No:
R45-5D20-12F
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil
More Information
CategoryPower Relays, Over 2 Amps
ManufacturerNTE Electronics, Inc
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Series R45
Coil Voltage12VDC
Contact Rating (Current)20 A
Relay TypeGeneral Purpose
Contact FormSPDT (1 Form C)
Termination StyleQuick Connect - 0.187"/0.250"