T77S1D10-24
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
NOVA Part#:
469-1996654-T77S1D10-24
Manufacturer Part No:
T77S1D10-24
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
More Information
CategoryPower Relays, Over 2 Amps
ManufacturerTE Connectivity Potter & Brumfield Relays
RoHS 1
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number T77S1
Series T77
Coil Voltage24VDC
Contact Rating (Current)10 A
Switching Voltage250VAC, 30VDC - Max
Coil Current 18.8 mA
Coil TypeNon Latching
Seal RatingSealed - Fully
Coil InsulationClass F
Must Operate Voltage18 VDC
Must Release Voltage1.2 VDC
Operate Time10 ms
Release Time4 ms
Relay TypeGeneral Purpose
Coil Resistance 1.28 kOhms