T77V1D10-24
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
NOVA Part#:
469-1954465-T77V1D10-24
Manufacturer Part No:
T77V1D10-24
Technical Datasheet:
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
RoHS 1
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number T77V1
Series T77
Coil Voltage24VDC
Contact Rating (Current)10 A
Switching Voltage250VAC, 30VDC - Max
Coil Current 18.8 mA
Coil TypeNon Latching
Seal RatingSealed - Flux Protection
Coil InsulationClass F
Must Operate Voltage18 VDC
Must Release Voltage1.2 VDC
Relay TypeGeneral Purpose
Coil Resistance 1.28 kOhms