FN405-10-02
LINE FILTER 250VAC 10A TH
NOVA Part#:
324-2530012-FN405-10-02
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FN405-10-02
Standard Package:
250
Technical Datasheet:
Single Phase EMC/EMI Line Filter 10 A 250VAC DC ~ 400Hz Single Stage PC Pins
More Information
CategoryPower Line Filter Modules
ManufacturerSchaffner EMC Inc.
RoHS 1
Operating Temperature -25°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number FN405
Inductance 500µH
Series FN 405
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC250V
Frequency - OperatingDC ~ 400Hz
ConfigurationSingle Stage
Applications General Purpose
Filter TypeSingle Phase
Approval Agency CSA, ENEC, UR
Termination StylePC Pins
Current 10 A