RN152-10-02-1M8
CMC 1.8MH 10A 2LN TH
NOVA Part#:
318-2559184-RN152-10-02-1M8
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
RN152-10-02-1M8
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
1.8 mH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 10A DCR 14mOhm (Typ)
More Information
CategoryCommon Mode Chokes
ManufacturerSchaffner EMC Inc.
RoHS 1
SeriesRN
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC300V
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension 1.693" L x 1.646" W (43.00mm x 41.80mm)
Base Product Number RN152
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pin
Inductance @ Frequency 1.8 mH @ 10 kHz
Number of Lines2
Current Rating (Max)10A
DC Resistance (DCR) (Max) 14mOhm (Typ)
Features -
Ratings-
Filter TypePower Line
Approval Agency ENEC, UR, VDE
Height (Max) 0.996" (25.30mm)