BU12UA3WNVX-TL
IC REG LIN 1.2V 300MA 4SSON
NOVA Part#:
15-32776-BU12UA3WNVX-TL
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BU12UA3WNVX-TL
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SSON004X1010
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SSON004X1010
Base Product Number BU12UA3
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 300mA
PSRR 70dB (1kHz)
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
Package / Case4-UDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq)90 µA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)5.5V
Current - Output 300mA