LP5907SNX-1.2/NOPB
IC REG LINEAR 1.2V 250MA 4X2SON
NOVA Part#:
15-43473-LP5907SNX-1.2/NOPB
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LP5907SNX-1.2/NOPB
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA 4-X2SON (1x1)
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerTexas Instruments
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 4-X2SON (1x1)
Base Product Number LP5907
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 250mA
PSRR 90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
Package / Case4-XDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq)25 µA
Current - Supply (Max) 425 µA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)5.5V
Current - Output 250mA