AP2114H-1.8TRG1
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223
NOVA Part#:
15-43205-AP2114H-1.8TRG1
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AP2114H-1.8TRG1
Standard Package:
4,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-3
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-223-3
Base Product Number AP2114
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 1A
PSRR 68dB (100Hz ~ 1kHz)
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Current - Quiescent (Iq)75 µA
Control Features-
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)6V
Current - Output 1A