TLV1117LV18DCYR
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223-4
NOVA Part#:
15-43397-TLV1117LV18DCYR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TLV1117LV18DCYR
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-4
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerTexas Instruments
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-223-4
Base Product Number TLV1117
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 800mA
PSRR 75dB (120Hz)
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Current - Quiescent (Iq)100 µA
Control Features-
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)5.5V
Current - Output 1A