LMR14006XDDCR
IC REG BUCK ADJ 600MA TSOT23-6
NOVA Part#:
344-2988656-LMR14006XDDCR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LMR14006XDDCR
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.765V 1 Output 600mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
ManufacturerTexas Instruments
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-THIN
Base Product Number LMR14006
Output ConfigurationPositive
Output Type Adjustable
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.765V
Voltage - Output (Max) 38.4V
Current - Output 600mA
Synchronous RectifierNo
TopologyBuck
Frequency - Switching 1.1MHz