LMR14206XMK/NOPB
IC REG BUCK ADJ 600MA TSOT23-6
NOVA Part#:
344-3011706-LMR14206XMK/NOPB
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LMR14206XMK/NOPB
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.765V 1 Output 600mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-THIN
Base Product Number LMR14206
Output ConfigurationPositive
Output Type Adjustable
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)42V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.765V
Voltage - Output (Max) 34V
Current - Output 600mA
Synchronous RectifierNo
TopologyBuck
Frequency - Switching 1.25MHz