ADP2166ACPZ-3.3-R7
IC REG BUCK 3.3V 6A 24LFCSP
NOVA Part#:
344-2966946-ADP2166ACPZ-3.3-R7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ADP2166ACPZ-3.3-R7
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 6A 24-WFQFN Exposed Pad, CSP
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 24-WFQFN Exposed Pad, CSP
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 24-LFCSP (4x4)
Base Product Number ADP2166
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)2.7V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 6A
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck
Frequency - Switching 250kHz ~ 1.4MHz