ATV02W400B-HF
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SOD123
NOVA Part#:
129-2488830-ATV02W400B-HF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ATV02W400B-HF
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
64.5V Clamp 3.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-123F
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerComchip Technology
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOD-123F
Base Product Number ATV02W400
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.1A
Capacitance @ Frequency -
Series Automotive, AEC-Q101
TypeZener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
Package / CaseSOD-123F
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V