L7983PU33R
60 V 300 MA SYNCHRONOUS STEP-DOW
NOVA Part#:
344-2944567-L7983PU33R
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
L7983PU33R
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 300mA 10-WFDFN Exposed Pad
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 10-WFDFN Exposed Pad
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 10-DFN (3x3)
Base Product Number L7983
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)3.5V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 300mA
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz