TPS62400QDRCRQ1
IC REG BUCK ADJ DL 10VSON
NOVA Part#:
344-3011547-TPS62400QDRCRQ1
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TPS62400QDRCRQ1
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 2 Output 400mA, 600mA 10-VFDFN Exposed Pad
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 10-VFDFN Exposed Pad
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 10-VSON (3x3)
Base Product Number TPS62400
Output ConfigurationPositive
Output Type Adjustable
Voltage - Input (Min)2.5V
Voltage - Input (Max)6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.6V
Voltage - Output (Max) 6V
Current - Output 400mA, 600mA
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck
Frequency - Switching 2.3MHz