ADP2108ACBZ-1.8-R7
IC REG BUCK 1.8V 600MA 5WLCSP
NOVA Part#:
344-3022563-ADP2108ACBZ-1.8-R7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ADP2108ACBZ-1.8-R7
Standard Package:
3,000
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 600mA 5-WFBGA, WLCSP
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 5-WFBGA, WLCSP
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 5-WLCSP (1.02x1.45)
Base Product Number ADP2108
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)2.3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck
Frequency - Switching 3MHz