AP7351D-28FS4-7B
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 4DFN
NOVA Part#:
15-36742-AP7351D-28FS4-7B
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AP7351D-28FS4-7B
Standard Package:
10,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA X2-DFN1010-4 (Type B)
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package X2-DFN1010-4 (Type B)
Base Product Number AP7351
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 150mA
PSRR 60dB (1kHz)
Protection FeaturesOver Current
Package / Case4-XDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq)1 µA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)5.5V
Current - Output 150mA