LM2574HVM-3.3/NOPB
IC REG BUCK 3.3V 500MA 14SOIC
NOVA Part#:
344-2944712-LM2574HVM-3.3/NOPB
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LM2574HVM-3.3/NOPB
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 500mA 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
ManufacturerTexas Instruments
RoHS 1
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 14-SOIC
Base Product Number LM2574
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 500mA
Synchronous RectifierNo
TopologyBuck
Frequency - Switching 52kHz