LTC1504CS8-3.3#PBF
IC REG BUCK 3.3V 500MA 8SOIC
NOVA Part#:
344-2945113-LTC1504CS8-3.3#PBF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LTC1504CS8-3.3#PBF
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 500mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
Function Step-Down
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SO
Base Product Number LTC1504
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 500mA
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck
Frequency - Switching 200kHz