TPS62170DSGT
IC REG BUCK ADJ 500MA 8WSON
NOVA Part#:
344-3011468-TPS62170DSGT
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TPS62170DSGT
Standard Package:
250
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.9V 1 Output 500mA 8-WFDFN Exposed Pad
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case 8-WFDFN Exposed Pad
ManufacturerTexas Instruments
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-WSON (2x2)
Base Product Number TPS62170
Output ConfigurationPositive
Output Type Adjustable
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)17V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.9V
Voltage - Output (Max) 6V
Current - Output 500mA
Synchronous RectifierYes
TopologyBuck
Frequency - Switching 2.25MHz