MR25H40CDCR
IC RAM 4MBIT SPI 40MHZ 8DFN
NOVA Part#:
24-849046-MR25H40CDCR
Manufacturer Part No:
MR25H40CDCR
Standard Package:
4,000
Technical Datasheet:
MRAM (Magnetoresistive RAM) Memory IC 4Mb (512K x 8) SPI 40 MHz 8-DFN-EP, Large Flag (5x6)
More Information
CategoryMemory
ManufacturerEverspin Technologies Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-DFN-EP, Large Flag (5x6)
Base Product Number MR25H40
Series-
Memory FormatRAM
Memory Size4Mb (512K x 8)
Memory InterfaceSPI
Clock Frequency40 MHz
Write Cycle Time - Word, Page-
Voltage - Supply3V ~ 3.6V