TL4050A50QDBZR
IC VREF SHUNT 0.1% SOT23-3
NOVA Part#:
110-832690-TL4050A50QDBZR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TL4050A50QDBZR
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Shunt Voltage Reference IC Fixed 5V V ±0.1% 15 mA SOT-23-3
| Category | PMIC - Voltage Reference | |
| Manufacturer | Texas Instruments | |
| RoHS | 1 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 | |
| Base Product Number | TL4050 | |
| Reference Type | Shunt | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Temperature Coefficient | 50ppm/°C | |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | - | |
| Noise - 10Hz to 10kHz | 93µVrms | |
| Voltage - Input | - | |
| Current - Supply | - | |
| Current - Cathode | 90 µA | |
| Output Type | Fixed | |
| Current - Output | 15 mA | |