FAN3180TSX
IC GATE DRVR LOW-SIDE SOT23-5
NOVA Part#:
16-79610-FAN3180TSX
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FAN3180TSX
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Low-Side Gate Driver IC Non-Inverting SOT-23-5
More Information
CategoryPMIC - Gate Drivers
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number FAN3180
Series-
Driven ConfigurationLow-Side
Number of Drivers1
Gate TypeN-Channel MOSFET
Voltage - Supply5V ~ 18V
Logic Voltage - VIL, VIH0.8V, 2V
Current - Peak Output (Source, Sink)2.5A, 2.8A