ASVMB-100.000MHZ-LY-T
MEMS OSC XO 100.0000MHZ LVCMOS
NOVA Part#:
289-1897977-ASVMB-100.000MHZ-LY-T
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ASVMB-100.000MHZ-LY-T
Standard Package:
1,000
100 MHz XO (Standard) LVCMOS Oscillator 1.8V ~ 3.3V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead Exposed Pad
More Information
CategoryOscillators
ManufacturerAbracon LLC
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Standby (Power Down)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Base ResonatorMEMS
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Disable) (Max) 15µA
Frequency Stability±10ppm
Series ASVMB, Pure Silicon™
TypeXO (Standard)
Voltage - Supply1.8V ~ 3.3V
Absolute Pull Range (APR)-
Package / Case4-SMD, No Lead Exposed Pad
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Output LVCMOS
Current - Supply (Max) 16mA
Frequency 100 MHz