SN74F151BD
IC MULTIPLEXER 1 X 8:1 16SOIC
NOVA Part#:
18-204394-SN74F151BD
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SN74F151BD
Standard Package:
40
Technical Datasheet:
Multiplexer 1 x 8:1 16-SOIC
| Category | Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders | |
| Manufacturer | Texas Instruments | |
| RoHS | 1 | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Supplier Device Package | 16-SOIC | |
| Base Product Number | 74F151 | |
| Circuit | 1 x 8:1 | |
| Independent Circuits | 1 | |
| Current - Output High, Low | 1mA, 24mA | |
| Series | 74F | |
| Type | Multiplexer | |
| Voltage Supply Source | Single Supply | |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V | |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |