SN74F02D
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14SOIC
NOVA Part#:
26-196765-SN74F02D
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SN74F02D
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
NOR Gate IC 4 Channel - 14-SOIC
| Category | Logic - Gates and Inverters | |
| Manufacturer | Texas Instruments | |
| RoHS | 1 | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Supplier Device Package | 14-SOIC | |
| Base Product Number | 74F02 | |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 5.5ns @ 5V, 50pF | |
| Number of Inputs | 2 | |
| Current - Output High, Low | 1mA, 20mA | |
| Logic Type | NOR Gate | |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V | |
| Logic Level - Low | 0.8V | |
| Logic Level - High | 2V | |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Series | 74F | |