MCP6N16-100E/MF
IC INST AMP 1 CIRCUIT 8DFN
NOVA Part#:
23-150187-MCP6N16-100E/MF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
MCP6N16-100E/MF
Standard Package:
120
Technical Datasheet:
Instrumentation Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-DFN (3x3)
| Category | Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps | |
| Manufacturer | Microchip Technology | |
| RoHS | 1 | |
| Amplifier Type | Instrumentation | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Supplier Device Package | 8-DFN (3x3) | |
| Base Product Number | MCP6N16 | |
| Slew Rate | - | |
| Series | - | |
| Current - Input Bias | 2 pA | |
| Voltage - Input Offset | 17 µV | |
| Current - Supply | 1.1mA | |
| Current - Output / Channel | 10 mA | |
| Voltage - Span (Min) | 1.8 V | |
| Voltage - Span (Max) | 5.5 V | |
| Package / Case | 8-VDFN Exposed Pad | |
| Gain Bandwidth Product | 500 kHz | |