INA156EA/2K5
IC INST AMP 1 CIRCUIT 8VSSOP
NOVA Part#:
23-153565-INA156EA/2K5
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
INA156EA/2K5
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
Instrumentation Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP
| Category | Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps | |
| Manufacturer | Texas Instruments | |
| RoHS | 1 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Amplifier Type | Instrumentation | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP | |
| Base Product Number | INA156 | |
| Slew Rate | 6.5V/µs | |
| Series | - | |
| Current - Input Bias | 1 pA | |
| Voltage - Input Offset | 2.5 mV | |
| Current - Supply | 1.8mA | |
| Current - Output / Channel | 50 mA | |
| Voltage - Span (Min) | 2.7 V | |
| Voltage - Span (Max) | 5.5 V | |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | |